לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

בדיקות פוריות

הסטרוסקופיה אבחנתית

הבדיקה האולטימטיבית להערכת חלל הרחם

   
הסטרוסקופיה אבחנתית הנה הבדיקה הטובה ביותר להערכת תקינות חלל הרחם. בדיקה זו הנה חלק חשוב מטיפולי הפוריות ויש לבצעה במקרים בהם קימת הסטוריה של פעולות בחלל הרחם, הפלות, כשלונות חוזרים, חשד באולטרסאונד לבעיה ברירית הרחם ועוד.

אנחנו מצוידים כאן במרפאה במכשיר הסטרוסקופ משוכלל בקוטר מזערי של 2.7 מ"מ המאפשר לבצע את הבדיקה כאן במרפאה, ללא צורך בחדר ניתוח או בהרדמה וכמעט וללא כאבים.
הבדיקה מצולמת על ידי מצלמה משוכללת ומועברת במעגל סגור אל מסך הטלויזיה המאפשרת למבצע (ד"ר איתי בר-חוה) ולאישה/בני הזוג לצפות בממצאים תוך כדי ביצוע הבדיקה ולשאול שאלות במידה ומתעוררות.
התמונות מתועדות על כרטיס זיכרון מגנטי לצורך עיון עתידי.
בסיום הבדיקה האישה מקבלת דו"ח מודפס מפורט על מצב הרחם שלה.
בהיסטרוסקופיה לא ניתן לראות את החצוצרות עצמן, אלא רק את פתחי החצוצרות בכניסתן אל תוך חלל הרחם.
על-כן בדיוק פיתחנו כאן במרפאה בדיקה ייחודית - אולטרהסאונד-הסטרו-סלפינגוגרפיה המשלבת הסטרוסקופיה עם בדיקת האולטרהסאונד כך שתוך מספר דקות ניתן לקבל תמונה מהימנה ומלאה הן על חלל הרחם והן על תקינות החצוצרות והשחלות ללא צורך בהרדמה, ללא סיכון האישה בניתוח (לפרוסקופיה), ללא קרינה או הזרקת חומר רנטגני המבוסס על יוד (כמו בצילום רחם) ושוב, כמעט וללא כאבים.
היסטרוסקופיה היא הבדיקה המועדפת (gold standard) להערכת חלל הרחם. מדובר בהסתכלות ישירה (באמצעות סיב אופטי המוכנס דרך צוואר הרחם) על מבנה חלל הרחם, פתחי החצוצרות, כיפת הרחם ותעלת צוואר הרחם.
באמצעות בדיקה זו ניתן לאתר הידבקויות תוך־רחמיות (כתוצאה מגרידות או זיהומים קודמים), מחיצה תוך רחמית, פוליפ (גדילת יתר של רירית הרחם),
או שרירן (מיומה - גדילת יתר של שריר הרחם) העלולים כולם להפריע בתהליך השתרשות העובר ו/או לגרום להפלה מוקדמת.
כמו־כן ניתן להתרשם אם קיימת דלקת בחלל הרחם, לקחת תרבית או דגימה (ביופסיה), לאתר אדנומיוזיס (תעלות רירית הרחם החודרות אל תוך שריר הרחם) ולהתרשם מתעלת הצוואר.
בזמן ביצוע ההיסטרוסקופיה האבחנתית ניתן לעיתים גם לבצע פעולות קטנות, כגון הפרדת הידבקויות קלות. זו הסיבה מדוע מומלץ לשקול ביצוע הסטרוסקופיה אבחנתית מספר שבועות לאחר הסטרוסקופיה ניתוחית על מנת להפריד את אותן הידבקויות קלות שנוצרות לא אחת בעקבות ההסטרוסקופיה הניתוחית, ולפני שהן הופכות להידבקויות קשות.
ביצוע הסטרוסקופיה מומלץ לעיתים במסגרת ההכנות לקראת ביצוע הפריה חוץ־גופית. בכל מקרה מומלץ לבצע היסטרוסקופיה לאחר מספר כשלונות טיפוליים, גם אם לא מתעורר חשד לבעיה כלשהי בחלל הרחם כפי שמשתקף בבדיקת האולטרסאונד הוגינלי. ההיגיון מאחורי גישה זו הוא שייתכן שקיימים ממצאים שהאולטרסאונד הוגינלי לא מצליח לאתר, כגון הידבקויות תוך־רחמיות קלות, העשויות להסביר את כשלון השתרשות העוברים.
כשנתקלים במצבים בהם רירית הרחם הנה דקה (פחות מ 7 מ"מ) מומלץ מאוד לבצע הסטרוסקופיה על מנת לברר האם קימת בעיה בחלל הרחם (כגון מחיצה או הידבקויות) המונעת מרירית הרחם להתעבות.
את ההיסטרוסקופיה כדאי לבצע בחלקו הראשון של החודש (בין סיום הווסת לבין הביוץ) לקבלת תמונה בהירה יותר של החלל, לפני שהרירית הרחמית מתחילה להתעבות. יש להימנע מקיום יחסי מין מהווסת עד ביצוע הבדיקה, ויש לדווח אם הווסת האחרונה לא היתה רגילה (על־מנת להימנע מביצוע, בטעות, היסטרוסקופיה ברחם המכיל היריון צעיר).
כמו בצילום הרחם או האולטרהסאונד-הסטרו-סלפינגוגרפיה, עקב הזלפת תמיסת המלח בזמן ביצוע ההיסטרוסקופיה מתקבל אפקט שטיפה של החצוצרות, היכול לכשעצמו לאפשר היריון בחודשים הסמוכים לביצוע הבדיקה, שזו סיבה טובה בפני עצמה לבצע אותה.
ניתן לבצע את הבדיקה בהרדמה לאותן נשים החוששות מהבדיקה / מהכאב הנלווה אליה. במקרים אלו ד"ר איתי בר-חוה יבצע את הבדיקה בחדר ניתוח.
במידה ומתגלים ממצאים משמעותיים בחלל הרחם (הידבקויות משמעותיות, פוליפ, מחיצה, שרירן וכו´) מופנית האישה לביצוע הסטרוסקופיה ניתוחית.

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון