לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

פוריות הגבר

תוספי תזונה העשויים לשפר את איכות הזרע

 

מאת ד"ר להבי עופר – אחראי תחום פוריות הגבר מרכז פוריות מאלף ועד טף

1.       כחלק מגישת הטיפול ההוליסטי בבעיית איכות הזרע הנמוכה, החל רווח גם השימוש בתוספי מזון, המיועדים באופן ייחודי לשיפור איכות תאי הזרע, ומכילים ויטמינים ומינרלים הכרחיים. טיפול זה נעשה לאחר בירור מלא של הגבר ולאחר שלילת בעיות להן קיים טיפול רפואי מוגדר או בעיות בהן לא ניתן לטפל כיום באמצעים ידועים.

2.       לא קיימות תרופות פלא המבטיחות שיפור. עדיין לא הוכח חד משמעית כי בגבר האוכל מזון מגוון ומאוזן שאינו סובל ממחלות ואינו סובל מחוסר תזונתי, שימוש בתוספי מזון יכול להביא להשבחת הזרע . לפי עיבודים סטטיסטיים של מחקרים רבים (מטה-אנליזות), עדיין חסרה הוכחה להשפעה חיובית של הטיפול על שיעור ההריונות.

3.       לאחר נטילה של מינימום 3-6 חודשים אפשר לבדוק שיפור. הנטילה היא לכל אורך הזמן בו הטיפול רלבנטי. הפסקת נטילה עלולה לבטל את השיפור שהושג.

4.       גם בתכשירים משלימים וגם בתרופות אין יכולת לנבא מי ייהנה מהטיפול ומי יישאר ללא שיפור. קיימים מספר תכשירים אשר לעיתים תהיה תגובה לאחד מהם.

5.       הרציונל העומד מאחורי כל התכשירים הוא שימוש במרכיב אחד או מספר מרכיבים המסייעים לשיפור איכות הזרע במנגנונים שונים:
אנטיאוקסידנטים כדי לצמצם נזקים של רדיקלים חופשיים.
Glutathione, Lycopene Coenzyme Q10  
ויטמינים אנטי אוקסידנטים
A,C,E .
שימוש  במינרלים וחומרים אשר חסר שלהם יכול לפגוע באיכות הזירעונים
 כמו אבץ, בורון וסלניום.
חומצות אמינו המשמשות חלק מחלבוני הזרע.
תרכובות הקשורות לתפקוד תאים ולבניה של החומר הגנטי כמו חומצה פולית וחומצות שומן אומגה 3.
תרכובות חשובות לתפקוד תא הזרע כמו פרוקטוז  ויטמין
B6 B12. Carnitine, Acetyl-L-Carnitine
מסייעים לכלל מערכות הגוף דוגמת קואנזים
Q10 ושורש הג´ינסנג.

6.       בשוק קיימים תוספים מובנים דוגמת "מולטיויטמינים" או ניתן להרכיב שילוב של מספר תוספים.

7.       ניתן לפנות למרפאים משלימים כדי לקבל טיפול המותאם אישית למטופל.

8.       ספירה, SP VITAL, פורימור וויטמייל יותר פופולריים אך אין מחקרים  התומך ביעילותם.

שמות תכשירים

תכשירים משולבים:

1.       ספירה  Sphere (SUPHERB) 2 כמוסות פעמיים ביום

פורמולה עשירה ומגוונת המותאמת לגברים, ספירה הינה פורמולה עשירה ברכיבים טבעיים אשר הוכחו מחקרית כבעלי השפעה חיונית ומעצימה על פוריות הגבר. הפורמולה מכילה שילוב סינרגטי ייחודי של ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ורכיבים ייחודיים נוספים.

(, BMC Urology march 2012, 12:6 .Arch Androl. 2003 Mar-Apr; 49 (2):83–94

Journal of Andrology, October 6, 2011)

2.       מולטי ויטמין-מינרל לגברים Multi Male Multi Vitamin (SOLGAR) 1-3 ביום עם הארוחות

Multi-Male מכילה רכיבי תזונה מובחרים המותאמים במיוחד לצורכיהם הייחודיים של גברים, גם בגילאים מתקדמים. הפורמולה מכילה מינונים גבוהים במיוחד של ויטמיני ,  B לרבות B6, B12 וחומצה פולית (חלקם בצורת הקו-פקטורים, לשיפור הזמינות הביולוגית)מכילה תמציות תקניות של צמחי מרפא הפועלים באופן סינרגטי, כדוגמת סו פלמטו, ליקופן, סרפד ופיגאום. מכילה תמצית תקנית של משפחת שורשי הג´ינסנג - סיבירי, קוריאני ואמריקאי. מכילה מינרלים ורכיבי תזונה נוספים לשיפור ביצועים ספורטיביים. מכילה תמצית איזופלאבון סויה שלא עברה תהליכי הנדסה גנטית ™Soy From Nature

3.       SP VITAL חברת VITALITY 2 טבליות פעמיים ביום

הרכיבים  מספקים חומרי הזנה לתאי הזרע שמאפשרים לו חיוניות ומגבירים את תנועתיות הזרע ע" הספקת חומרים המספקים לו אנרגיה. חומצות האמינו מספקות את חומרי הבניין לשרשרת הDNA של תאי הזרע בעוד אנטי אוקסידנטים שומרים על הזרע מפני הנזקים הסביבתיים. מחקרים שונים מצאו שהמרכיבים גרמו לשיפור איכות ותנועתיות הזרע בגברים עם נתוני זרע תת אופטימאליים: בתכשיר משולבים חומצות אמינו כמו קרניטין, ארגינין וטירוזין המספקים חומרי הזנה לתאי הזרע, עם מינראלים חיוניים למערכת המין כמו אבץ. מרכיבים מסוימים כמו ארגינין ואבץ מסייעים בזקפה, פוריות הגבר והתפקוד המיני של הגבר בכלל.
כל קפסולה מכילה:
L Arginine – 400 mg, Citroline – 100 mg, Carnitine – 400 mg, Tyrosine – 100 mg, Asparagus – 125 mg, Avena Sativa - 100 mg, Bioperine (Black Pepper) – 0.05 mg, Selenium – 25 mcg, Zinc Picolinate – 10 mg
 

4.       פורימור חברת HERBAL EXPERT  3 טבליות פעמיים ביום.

התכשיר מכיל תערובת של 9 מרכיבים טבעיים חלק ניכר מהרכיבים הם נוגדי חמצון

פורימור מכיל את הרכיבים הבאים : ל-קרניטין ואצטיל ל-קרניטין. ויטמין C – , ויטמין E – , קו אנזים Q10 – ,אבץ, חומצה פולית, סלניום, ויטמין B12 –

5.       ויטמייל VITAMALE חברת ELNAT 2 טבליות 3 פעמים ביום אחרי ארוחה

המוצר הוא תוסף תזונתי ומורכב מתערובת של ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו, הנחוצים לפעילות התקינה של מערכת רבייה של גבר. היחודיות של VitamaleTM  הינה בריכוז הגבוה של מרכיביו והיחס המתאים ביניהם, דבר הנחוץ לפעילות תקינה של מערכת הרבייה של הגבר.

6.          BTEVAחברת HERBA TREAT 1-2 טבליות 2 פעמים ביום

תכשירים פרטניים הניתנים לשילוב:

7.       ל-ארגינין L-Arginine 500 / 1000 mg VCaps (SOLGAR)  הנחיות ל-ארגינין 500 מ"ג:

6-1 כמוסות ביום, על קיבה ריקה. הנחיות ל-ארגינין 1000 מ"ג:3-1 כמוסות ביום, על קיבה ריקה.

ל-ארגינין מעורבת במגוון רב של תהליכים חשובים בגוף. ל-ארגינין היא היחידה מבין חומצות האמינו השונות המהווה את חומר המוצא של NO -  משתתף בתהליך הרפיית כלי הדם, ובכך משפר את זרימת הדם אל רקמות ואיברים. ל-ארגינין מקלה במניעת מצבי אין-אונות וחוסר פוריות בגברים, מפני שנחוצה להיווצרות תא הזרע, לתנועתיות ולספירת תאי זרע תקינה.

(Minerva Urol Nefrol. 2010 Sep;62(3):213-218).

8.       יוביקווינול - הדור החדש של קו-אנזים Q10. Ubiquinol 100 mg Reduced CoQ-10 (SOLGAR). 2-1  כמוסות ביום, עם הארוחות.

קו-אנזים Q10 זמין לשימוש המספק את הנגזרת הפעילה של קו-אנזים Q10.

לקביעת פגישת ייעוץ עם ד"ר עופר להבי בנושא פוריות הגבר, ניתן לפנות במייל ל- clinic@fertility.org.il 

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון