לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

טיפולי פוריות

מילון מונחים - טיפולי פוריות

 
א´
אבחון טרום-השתרשותי (PGD): אבחון מחלות גנטיות והפרעות כרומוזומליות בעוברים הנוצרים בהפריה חוץ-גופית עוד לפני החזרתם לרחם.
אוביטרל: הורמון הביוץ הסינתטי.
אוטה (ראו תסמונת אוטה).
אולטרהסאונד-הסטרו-סלפינגוגרפיה: בדיקה המתחילה באולטרהסאונד הרואה את הרחם מבחוץ וגם רואה את חלל הרחם בצורה מיטבית. לאחר מכן מוכנס בלון לצואר הרחם ומוזלף חומר הנראה היטב על ידי האולטרהסאונד ומדגים את החצוצרות, מהלכן ומוצאן והקשר בין מוצאן למיקום השחלות. הבדיקה כרוכה במעט אי נוחות.
אזוספרמיה: היעדר תאי זרע כלל בנוזל הזירמה.
אידיופתי: מסיבה לא ברורה ולא ידועה למדע הרפואה כיום.
איקסי: הפריה חוץ-גופית בשיטת המיקרומניפולציה על-ידי החדרת זרעון בודד אל תוך הביצית.
איקקלומין: כדורים להשראת ביוץ הנקראים גם קלומיפן ציטרט וקלומיד.
אנדומטריוזיס: גדילת רירית הרחם (האנדומטריום) מחוץ לחלל הרחם וברחבי האגן. התופעה יכולה להיות בדרגה קלה (מוקדים) ועד דרגה קשה בה נוצרות בשחלות ציסטות (כיסים מלאים בנוזל דמי- "שוקולדי"), הקרויות אנדומטריומות. כמו כן ייתכנו הידבקויות באיזור החצוצרות הגורמות לאי פוריות על רקע מכני.
אנדומטריום: רירית הרחם הגדלה במהלך החודש לקראת קליטת העובר והנושרת בווסת אם לא אירע היריון.
אנטוגניסט (GnRH): תכשיר הורמונלי הניתן בזריקות למניעת ביוץ מוקדם בעת הטיפול בגונדוטרופינים.
אנלוג (GnRH): חומר הורמונלי המגרה, דרך עלייתם של הורמונים נוספים, את השחלות. כשהוא ניתן לאורך זמן, בסופו של התהליך הוא יגרום לדיכוי הפעולה השחלתית ויאפשר לתת גונדוטרופינים ללא חשש מביוץ מוקדם.
אסטרדיול: הורמון המופרש מהשחלה ומעיד על פעילותה. בדיקות דם חוזרות לרמתו של הורמון זה משמשות כלי מעקב אחר תהליך הביוץ.

ב´

בדיקה אחרי הזדווגות (PCT): בדיקת הריר הצווארי כדי להתרשם מתקינותו ולבדוק נוכחות תאי זרע בו מספר שעות לאחר קיום יחסי מין. הריר האמור להכיל את תאי הזרע נלקח מאיזור צוואר הרחם בעת ביצוע בדיקה גינקולוגית רגילה.
ביוץ: תהליך המתרחש פעם בחודש, במהלכו חורגת ביצית (מתוך הזקיק הבשל המתפתח בשחלה) ועוברת אל תוך החצוצרה על מנת להיות מופרית מהזרע שהגיע לשם מחלל הרחם.
בלסטוציסט: עובר בן מאה תאים ויותר ביום 7-5 לשאיבה.


ג´
גונדוטרופינים:
הורמונים (FSH ו- LH) או תרופות הורמונליות המבוססות על הורמונים המצויים בבלוטת יותרת המוח (היפופיזה). השימוש בהורמונים אלו נועד לעורר את השחלה לייצר בעת ובעונה אחת מספר זקיקים המכילים ביציות.
גופיף צהוב (מדמם): זקיק שבקע, שחרר את הביצית, נסגר מחדש והתמלא בנוזל (לעיתים דמי), ובעל מראה אופייני על מסך האולטרסאונד. זקיק זה מפריש פרוגסטרון לתמיכה בהיריון המנסה להשתרש.
גירוי שחלתי: מתן תרופות הורמונליות על מנת לעודד את השחלה לפתח מספר זקיקים (המכילים כל אחד ביצית) בעת ובעונה אחת.
גירוי יתר שחלתי (היפרסטימולציה): גירוי יתר של השחלה, בדרך כלל כתוצאה מטיפול בתרופות הורמונליות. השחלות יכולות לגדול בצורה ניכרת ולהכיל ציסטות. בנוסף תיתכן צבירתו של נוזל רב בתוך חלל הבטן שיקשה על האישה לנשום.
גן: רצף "אותיות" המורכבות מחומרים הנקראים חומצות גרעין, המרכביבים את המטען הגנטי שאנו נושאים בתאינו והאחראים על כל תכונה ותכונה בגופנו.

ד´
דבק ביולוגי: "קריש דם נטול דם", המאפשר להחזיר עוברים לתוך חלל הרחם בתוך תמיסה זו, המתקשה בתוך החלל והאמורה למנוע את פליטת העוברים.
דלקת אגנית (PID): דלקת העלולה לגרום (במיוחד אם היא מטופלת באיחור) להצטלקויות-הידבקויות ולהפרעות פוריות על רקע מכני/חסימתי.
דנ"א: אבני הבניין של החומר הגנטי שלנו.

ה´
הורמון הצהבה (LH): הורמון הביוץ הטבעי.
הורמון מגרה בלוטת התריס (TRH): ההורמון האחראי על שחרור הורמון בלוטת התריס – תירוקסין (TSH).
הורמון מגרה זקיק (FSH): ההורמון האחראי על ייצור הביציות (והזרע בזכר).
מדידתו ביום השלישי לווסת מעידה על הפוטנציאל השחלתי (ככל שהוא גבוה יותר כך הפוטנציאל נמוך יותר).
הזרעה תוך רחמית: החדרת זרע של בן הזוג (או תורם) לאחר עיבוד מעבדתי אל תוך חלל הרחם של האישה באמצעות צנתר דק ולא מכאיב בתנוחה של בדיקה גינקולוגית רגילה.
החזרת עוברים: החדרת העוברים (בדרך כלל אל תוך חלל הרחם) לאחר הפריה חוץ גופית בתנוחה של בדיקה גנקולוגית רגילה. ההחזרה מבוצעת באמצעות צנתר עדין ואינה מכאיבה כלל במרבית המוחלטת של המקרים.
החזרה כפולה: החזרה הן ביום 2/3 של עוברים רגילים והן ביום 5/6 של בלסטוציסטים.
הידבקויות: גשרי רקמה המחברים בין אברים שונים שלא היו אמורים להיות מחוברים, או ממלאים את חלל הרחם ומונעים השרשה. ההידבקויות נובעות בדרך כלל מזיהום בעבר או מפעולה ניתוחית.
היסטרוסקופיה: בדיקה להערכת תקינות חלל הרחם. האמצעות סיב אופטי המוחדר אל תוך הרחם דרך צוואר הרחם בתנוחה של בדיקה גינקולוגית רגילה, ועל ידי ניפוח חלל הרחם עם גז או נוזל, ניתן להדגים את תקינות החלל או לאתר פגמים בתוכו, כגון שרירן, פוליפ או הידבקויות. הבדיקה ניתנת לביצוע בהרדמה או ללא הרדמה.
היפרסטימולציה: (ראו גירוי יתר שחלתי).
היפרפרולקטינמיה: הפרשת יתר של הורמון החלב (פרולקטין) המשוחרר מיותרת המוח (היפופיזה).
העברת גמטות לחצוצרה: החדרת ביציות, לאחר שאיבתן מהשחלות, ותאי זרע, לאחר עיבוד מעבדתי, אל תוך החצוצרות ביום שאיבת הביציות בתקווה שההפריה תתרחש בהמשך בחצוצרה.
הפחתת עוברים: תהליך בו מפחיתים עובר אחד או כמה מתוך היריון רב עוברי על מנת לשפר את סיכויי העוברים הנותרים ללידה בשבוע היריון מתקדם.
הפריה חוץ גופית: שיטת הפריה בה שואבים את ביציות האישה דרך הנרתיק בהרדמה כללית ומפרים אותן במעבדה עם זרע בן הזוג.

ן´
וריקוצלה:
ורידים מורחבים באיזור האשכים העלולים לפגוע באיכות הזרע.

ז´
זיגוטה: ביצית מופרית ביום הראשון לאחר השאיבה, המכילה שני פרונוקלאי, הגרעינים המכילים את המטען הגנטי הזכרי והנקבי.
זיפט (ZIFT): החזרת ביציות מופרות (זיגוטות) לחצוצרות ביום הראשון לאחר השאיבה באמצעות ביצוע לפרוסקופיה.
זקיקים: כיסי נוזל המתפתחים בשחלות ומופיעים כמו עיגולים שחורים על מסך האולטרסאונד. כל זקיק כזה אמור להכיל ביצית.

ט´
טו פי אן (2PN): תוצר ההפריה, הזיגוטה, הביצית המופרית ביום הראשון לחייה המכילה שני פרונוקלאי (גרעיני המטען הגנטי) – הזכרי והנקבי.
טסה: (ראו שאיבת זרע מהאשכים).
טפולה: חצוצרה ושחלה.
טרנר: (ראו תסמונת טרנר).

כ´
כרומוזום: "שק" אחד מתוך 23 זוגות המצויים בכל תא בגופנו המכיל את המטען הגנטי (תורשתי) האחראי על התכונות שלנו ומורכב מרבבות גנים שונים.

ל´
לפרוטומיה: ניתוח בשיטה הקלאסית שבו פותחים את הבטן בחתך שיכול לנוע בין 7 ל-20 ס"מ לערך.
לפרוסקופיה: ניתוח המבוצע בהרדמה כללית ובחתכים קנטים (עד 1 ס"מ): מבוצע על ידי ניפוח חלל הבטן עם גז וניתוח על מול מסך הטלוויזיה באמצעות מצלמה ומכשירי עבודה ארוכים ודקים.

מ´
מורולות:
עוברים ביום הרביעי לאחר השאיבה המכילים עשרות תאים.
מיומה: (ראו שרירן).
מיקרומניפולציה: כל פעולה המתבצעת מבעד לעדשת המיקרוסקופ המיוחד (מיקרומניפולטור) במעבדה להפריה חוץ גופית. בעיקר הכוונה להחדרת זרע אל תוך הביצית (ICSI) באמצעות מחט מיוחדת במסגרת הפריה חוץ גופית.

ס´
ספקולום: מכשיר המוחדר לנרתיק בעת הבדיקה הגינקולוגית, אשר בעת פתיחתו (פיסוקו) מאפשר לחשוף ולראות את איזור צוואר הרחם.

פ´
פוליציסטיות: (ראו שחלות פוליצסטיות).
פרוטוקול: תוכנית טיפולית המבוססת על מתן תרופות שונות להשראת ביוץ.
פרולקטין: הורמון החלב המשוחרר מיותרת המוח (היפופיזה).

צ´
צילום רחם: בדיקת הדמיה של חלל הרחם והחצוצרות המבוצעת במכון רנטגן, הבדיקה מבוצעת בתנוחה גינקולוגית רגילה ללא הרדמה וכרוכה במידה מסוימת של אי נעימות/כאב. דרך צוואר הרחם מוזלף חומר רנטגני על בסיס יוד, ה"צובע" את חלל הרחם והחצוצרות וניתן לשיקוף וצילום באמצעות מכשור הרנטגן.
ציסטה: כיס נוזל, המתפתח לרוב בשחלה. ציסטה בדרך כלל תהיה בקוטר של 30 מ"מ ומעלה. אם היא מכילה נוזל צלול (שחור על מסך האולטרסאונד) היא נקראת ציסטה פשוטה. אם היא מכילה מספר מרכיבים היא נקראת מורכבת. בנוסף ייתכנו נוזל דמי (כמו בגופיף צהוב מדמם), נוזל "שוקולדי" (אנדומטריוזיס) או נוזל לבן סמיך (דרמואיד).
צנתר: כל צינור המשמש אותנו לחדירה לצינור/חלל בגופנו. קיימים צנתרים להזרעה תוך רחמית, להחזרת עוברים, לביצוע צילום רחם, לצנתור חצוצרות, לריקון שלפוחית השתן ועוד.

ק´
קוגלצנז: מכשיר עם שתי "שיניים" בקצה המאפשר לתפוס את צוואר הרחם על מנת למשוך וליישר אותו בעת הצורך.
קילוף/שיוף עוברים (hatching): שיטה מעבדתית בה מדקקים את דופן העובר במטרה לעזור לו בתהליך ההשתרשות.
קליינפלטר: (ראו תסמונת קליינפלטר).


ר´
רקומביננטים: תכשירים הורמונליים המיוצרים בתהליך של הנדסה גנטית ומשמשים להשראת ביוץ.

ש´
שאיבת זרע מהאשכים: מבוצעת במקרים בהם אין זרע בנוזל לצורך הפריית ביציות בת הזוג. השאיבה נעשית ע"י דיקורים חוזרים, באמצעות מחט מיוחדת, במקומות שונים באשך, שאיבת רקמת האשך ונתינתו לאמבריולוג לחיפוש תאי זרע, או על ידי פתיחת האשך במקום מסוים, הוצאת רקמה ונתינתה לאמבריולוג לחיפוש תאי זרע.
שחלות פוליצסטיות (PCO): הפרעה הורמונלית המתבטאת בריבוי זקיקים קטנים (עד 10 מ"מ קוטר) המאורגנים בדרך כלל בהיקף השחלה ואינם מצליחים להבשיל וליצור זקיק דומיננטי שיגדל ויבייץ. שחלות אלו בדרך כלל גדולות מהרגיל. הנשים סובלות ממחזורים לא סדירים והיעדר ביוץ, או התרחשות ביוץ לעיתים רחוקות בלבד. בנוסף, לחלק מהנשים יש סמפטומים נוספים כגון השמנה, אקנה ושיעור יתר.
שלב זקיק (פוליקולרי): החצי הראשון של מחזור הביוץ. זהו השלב בו גדל הזקיק המכיל את הביצית לקראת תהליך הביוץ.
שלב לוטאלי: החצי השני של מחזור הביוץ לאחר בקיעת הביצית, בו רמת הפרוגסטרון צריכה להיות גבוהה.
שרירן (מיומה): גידול (שפיר ברוב המכריע של המקרים) של שריר הרחם.
מבנהו בדרך כלל עגול וקוטרו יכול להיות החל ממילימטרים ספורים ועד עשרות סנטימטרים.

ת´
תגובה חלשה לגירוי שחלתי: נשים המפתחות מעט ביציות בתגובה למתן מינונים גבוהים של גונדוטרופינים.
תסמונת אוטה: נוזל זרע המכיל מספר תאי זרע, תנועתיות ואחוז צורות נורמליות הנמוכים ממה שהוגדר כערכים נורמלים.
תסמונת טרנר: בנות עם מטען גנטי לקוי של X אחד (X0) במקום XX. לבנות אלו אין מחזור ביוצי, ועל כן הן אינן פוריות. בדרך כלל קומתן נמוכה ויש להן מבנה גוף אופייני.

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון