לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

פוריות הגבר

פוריות הגבר

   בעיות בזרע תורמות ברמה זו או אחרת לכ 40-50% מבעיות הפוריות שזוגות נתקלים בהן.

לאור זאת חשוב בכל מקרה של בעיית פוריות לשלוח גם את הגבר לבירור.

השלב הראשון של ההערכה כולל בדיקת רופא, הכוללת אנמנזה רפואית בה נשאלות שאלות בנוגע לדברים היכולים להשפיע על הפריון ובה עוברים על נושאים היכולים להשפיע על איכות הזרע. בהמשך הבדיקה, מתבצעת בדיקה פיזיקלית של הגבר בדגש על אברי המין כדי לאתר ממצאים היכולים להשפיע על הפוריות. לעיתים עולים ממצאים שונים לדוגמא בעיה בצנרת המובילה זרע מהאשך או הרחבה של כלי הדם הורידיים באשך הנקראת וריקוצלה.

בהמשך ישלח הגבר להמשך בירור הכולל בדיקת זרע ובדיקות דם לאיתור מחלות זיהומיות העלולות להשפיע על הסיכוי להרות.

שלושת הקריטריונים המרכזיים בהערכת איכות הזרע הנם ריכוז, תנועתיות ואחוז הצורות הנורמליות ולפי הפרמטרים השונים תקבע מידת חומרת הבעיה והאפשרות להשיג הריון בהזרעה תוך רחמית או בהפריה חוץ גופית.

לפי הצורך יישלח הגבר לבדיקות הדמיה בדגש על אולטרהסאונד ודופלר אשכים (לאיתור וריקוצלה), בדיקות הורמונליות בדיקות גנטיות ,מטען גנטי (קריוטיפ), חסרים קטנים  על כרומוזום ה Y ובדיקת שלמות החומר התורשתי (פרגנמטציה של ה DNA ) בתאי הזרע . במקרים של חשד לזיהום תילקח תרבית מנוזל הזרע, בחשד לזרמה רטרוגרדית בה הזרמה עלולה להגיע לשלפוחית במקום שתפלט החוצה, תתבצע בדיקת זרע רלבנטית לבעיה זו.

לאחר גמר הבירור בהתאם לממצאים ולתוצאות בדיקות העזר, ניתן להעריך האם נמצא גורם ברור המסביר את הירידה באיכות הזרע. בחלק ממקרים אלה ניתן לטפל בבעיה ובחלק למרות שהבעיה מאובחנת, אין טיפול ספציפי. בכל המקרים ניתן לתת טיפולים לא ספציפיים  שמטרתם  שיפור איכות הזרע ושיפור הסיכוי להשגת הריון תקין.

קיימים טיפולים ייעודיים בבעיות ספציפיות. לגבי טיפולים רבים לא קיימת תמימות דעים בכמה הטיפול משפר את התוצאות להשגת הריונות ולידות.

במקרים של חסר הורמונלי ניתן לתת טיפולים הורמונליים ליצירת זרע ולשיפור איכות הזרע.

כאשר יש חשד לזיהום יינתן טיפול אנטיביוטי.

במקרים של זרמה לשלפוחית (רטרוגרייד אג´קולישון retrograde ejaculation) יינתן טיפול ויופק זרע שיוכל לשמש להשגת הריונות.

במקרים של וריקוצלה, הרחבת ורידים באשכים, יש הממליצים על פרוצדורות שונות לסגירת הורידים המורחבים באשכים: ניתוחים בגישות שונות או צנתורים לסגירת כלי הדם.

במקרים בהם אין זרע או מיעוט קיצוני של זרע ובמקרים נוספים נדירים יותר מומלץ ניתוח להפקת זרע אשכי. הניתוח יכול להיות עם מיקרוסקופ MICRO-TESE או ניתוח פתוח TESE להפקת זרע אשכי או במקרי חסימה, הפקת זרע מיותרת האשך (אפידידימיס).

ניתן להיעזר בדיאטה מותאמת אישית, משלבי ויטמינים ומינרלים, נוגדי חמצון, דיקור וצמחי מרפא, שינוי אורחות חיים, הכולל הקניית הרגלים נכונים והפסקת הרגלים היכולים לפגוע באיכות הזרע.

 

לקביעת פגישה עם ד"ר להבי, אחראי פוריות הגבר במרפאתנו צרו קשר במייל-joy@fertility.org.il 

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון