שאלות תשובות

ישנן מס´ שיטות שניתן לבצע כדי להעריך את הרזרבה השחלתית. כמו כן, יש חשיבות גדולה למועד ביצוע בדיקת ה-FSH במהלך המחזור החודשי.

שלום רב,

שמי יעל ואני בת 34, בריאה בד"כ. יש לי בת בגיל שנתיים (מהריון ספונטני) וכבר כמעט שנה שאנחנו מנסים להכנס להריון ללא הצלחה.לצערי בבדיקת פרופיל הורמונלי קבלתי תוצאה גבוהה של FSH- 20. אני אמורה לחזור על הבדיקה ומקווה מאוד שאתבדה. הרופא רומז על רזרבת שחלות נמוכה, האבחנה תקבע לאחר סיום סבב הבדיקות. צלום רחם נמצא תקין, בדיקת זרע תקינה אף היא.

האם יתכן כי בבדיקה החוזרת אגלה FSH נמוך יותר, ומה תהיה המשמעות לכך?

מה הן אפשרויות הטיפול באבחנה זו והפרוגנוזה של טיפולים אלו?

אגב, פניתי גם לבדיקת AMH ואני אמורה לקבל את תוצאותיה בקרוב.

אודה לך על מענה לשאלות אלו.

בברכה,

יעל

תשובה:

יעל שלום,

בדיקת ה FSH הינה בדיקה עקיפה ולא מדויקת למה שקראת בעצמך ה"רזרבה השחלתית".
שילוב של בדיקת AMH, למרות שהינה יחסית חדשה, תוסיף מידע חשוב נוסף.
ישנם מספר בדיקות נוספות שניתן לבצע כדי לנסות ולהעריך את המצב.
לעיתים נשים צעירות עוברות מצב הפיך של ירידה בפעילות של השחלות לתקופות מסוימות.
אחת הסיבות השכיחות ביותר לתוצאה גבוהה של FSH בנשים צעירות היא ביצוע הבדיקה ביום הלא מתאים של המחזור, ויש גם קשר לאורך המחזור של כל אישה ואישה ( אם המחזור הוא 21 יום אין לבצע יותר מאוחר מיום 3 למשל, או לחילופין אם המחזור הוא 45 יום ניתן לבצע את הבדיקה גם ביום ה 8 למחזור).

נשמח להמשיך ליעץ במפגש אישי במידת הצורך,
בהצלחה!

הסיכויים להריון ולידה בגיל 43 במחזור טבעי והפרייה חוץ גופית כאשר איכות הזרע ירודה אינם גבוהים.

שלום רב,

אני מעוניינת להביא ילד לאולם בהורות משותפת, יש לי שותף מתאים לענין.
אני במאי אהיה בת 43 והוא בן 47,
הבדיקות שלי טובות, מחזור וביוץ סדירים FSH 5.3
השותף, כמות , ריכוז ותנועתיות הזרע שלו ירודים,
האם יש לנו סיכוי להצליח להביא ילד עם הפריית מבחנה ללא הורמונים ?
תודה

תשובה:

שלום,
באופן כללי הגיל הכרונולוגי שלך הוא המגבלה העיקרית. יכולת הפוריות של האישה יורדת בצורה משמעותית ביותר מעל גיל 40. מעל גיל 45 הסיכויים להצליח בטיפולים, דהיינו ללדת ילד בריא, הם מאוד נמוכים (בערך 1:100). חשוב לציין שבגיל 43 גם אם מצליחים להרות יש סיכוי לא מבוטל לצערנו לכך שההריון לא יסתיים בלידת יילוד בריא אלא ויסתיים בהפלה טבעית או בזיהוי עובר עם תסמונת גנטית.
ציינת שמחזורייך סדירים ורמת ה FSH תקינה שאלו שני נתונים מעודדים. יחד עם זאת ציינת שאיכות הזרע של שותפך אינה מזהירה.
סיכוייך להרות במכלול נתונים אלו (גיל+זרע) בין אם במחזור טבעי או עם הורמונים הינם נמוכים וניתן להעריך אותם באחוזים בודדים למחזור טיפול.
הייתי מבצע בנוסף בדיקת אולטרהסאונד בשלבים המוקדמים של המחזור כדי להעריך את כמות הזקיקים האנטרליים (AFC) בדיקה היכולה לנבא ביתר דיוק את סיכוייך להגיב לטיפול הורמונלי.

בהצלחה!

צילום רחם מטרתו לספק מידע על תקינות חלל הרחם ומידע על מעבר בחצוצרות. בשיטה החדשה, שברוב המקרים פחות מכאיבה, מחדירים צינורית דקה לחלל הרחם ומנפחים בלונית בקצה כדי לחסום את צוואר הרחם.

לרופא שלום, עשיתי צילום רחם לפני שלוש שנים שהיה תקין. מאז היתה לי הפלה. הרופא מבקש ממני לבצע שוב. האם זה נחוץ? בפעם הקודמת זה מאוד כאב. שמעתי על שיטה שפחות כואבת אתם מבצעים אותה.

תשובה:

צילום רחם מטרתו לספק מידע על תקינות חלל הרחם ומידע על מעבר בחצוצרות. בעקבות הפלה לעיתים חצוצרה יכולה להיפגע. ישנן גישות שונות לגבי מועד ביצוע צילום רחם ביחס לטיפולי פוריות. לדעתי, במידה ומתחילים לטפל בהורמונים להעלאת שיעורי ההצלחה כשישנו סיכוי על פי ההיסטוריה הרפואית שהחצוצרות אינן מאפשרות מעבר ביצית. במידה ובצילום רחם מתגלה שאין מעבר בשתי החצוצרות לעיתים הפתרון היחידי הוא ביצוע הפריייה חוץ גופית שבעצם"עוקפת" את החצוצרות. לגבי הכאבים, הנושא מאוד אישי ותלוי בגורמים רבים. בשיטה החדשה, שברוב המקרים פחות מכאיבה, מחדירים צינורית דקה לחלל הרחם ומנפחים בלונית בקצה כדי לחסום את צוואר הרחם. שיטה זו בדרך כלל אינה כואבת ובוודאי שפחות מהשיטות הישנות שבהן הצוואר היה נתפס ע"י צבת מיוחד.
אנו מיישמים רק את השיטה החדשה. בנוסף אנו ממליצים לנשים המודעות לסף כאב נמוך ליטול משככי כאבים לפני הצילום. אנו גם מיישמים שיטות כמו דמיון מודרך ובעתיד נתחיל גם לשלב דיקור סיני במהלך הצילום למניעה או הקלה בכאבים למטופלות שזקוקות לכך. לסיכום, לרוב הנשים אין צורך בטיפול לכאבים ובהחלט נשים רבות מדווחות אחרי הבדיקה שזה לא כאב כלל ושחבל שלא ידעו כי לא היו דוחות את הבדיקה לו היו יודעות. בכל מקרה אנו ערוכים לביצוע הבדיקה גם בהרדמה כללית במידה וזה נחוץ.

בהצלחה!

ישנן מספר עדויות שויטמינים, אספירין ומאכלים מסוימים כמו סלק יכולים לגרום לשיפור ביכולת הקליטה של הרירית. לאור גילך והתקופה הארוכה שאת מנסה להרות הייתי ממליץ שתנסי טיפולים אלו ובמקביל תפני למציאת פונדקאית.

שלום דר´ בר חוה. אני פונה אליך מיואשת כבר!!!!
אני בת 37 נשואה 10 שנים ללא ילדים.
בגיל 27 עברתי הפלה ומאז אינני מצליחה להרות למרות טיפולים כולל מבחנה 4 פעמים. אמרו שהבעיה רירית דקה. הרירית מגיעה לעובי 4 מ"מ ולא יותר.
ניסיתי לטפל באמצעות הורמונים וגם פיפל ללא הצלחה. מה עוד אפשר לעשות?? הציעו לי אימוץ אבל אני לא מוכנה. מה אני צריכה לעשות??

תשובה:

אכן דרך ארוכה וקשה עברתם. ישנן מספר עדויות שויטמינים, אספירין ומאכלים מסוימים כמו סלק יכולים לגרום לשיפור ביכולת הקליטה של הרירית. לאור גילך והתקופה הארוכה שאת מנסה להרות הייתי ממליץ שתנסי טיפולים אלו ובמקביל תפני למציאת פונדקאית. במידה והסיבה היחידה לכך שאינך מצליחה להרות שוב היא הרירית, ניתן יהיה לשאוב ממך ביציות כמו בתהליך הפרייה רגילה להפרותן בזרע בעלך ולהחזיר עוברים לרחם של אישה במטרה לשאת את עוברכם עד ללידה. טיפול זה כרוך בקבלת אישור ועדה מיוחדת, במציאת אישה מתאימה ובעריכת הסכם ביניכם. ניתן לקרוא מידע נוסף באתר.

בהצלחה!

לאחרונה אושר חוק הקפאת הביציות בישראל ומשרד הבריאות הוציא תקנות לרופאים ולבתי חולים כיצד לטפל בנשים המעוניינות בשימור פוריותן.

אני בת 25 רווקה . איך אני יכולה להקפיא ביציות? האם זה כדאי? חברה אמרה לי שזה יכול להסתבך. איך להסתבך?

תשובה:

שאלות מצוינות. לאחרונה אושר חוק הקפאת הביציות בישראל ומשרד הבריאות הוציא תקנות לרופאים ולבתי חולים כיצד לטפל בנשים המעוניינות בשימור פוריותן. ראשית, ראויה להערכה החשיבה הבוגרת כבר בגיל 25. כיום ידוע שיכולת הפוריות של אישה יורדת כבר מגיל 25, ובמידה יתרה מעל גיל 35, 38 ו 40. דעה רווחת מוטעית היא שגם נשים מעל גיל 45 יכולות להכנס להריון. דעה זו כנראה ניזונה מפרסומים רבים בעולם על נשים בנות 55 ו 60 בהריון או לאחר לידה. מה שלא מודגש לצערי בפרסומים אלו הוא שנשים אלו הרו בעזרת תרומת ביציות מנשים צעירות בנות 25-30 .
לצערי החוק בישראל מתיר הקפאת ביציות רק לנשים בגילאים 30-41. נשים יותר צעירות יכולות לבצע את הפעולה רק בחו"ל.
לגבי הכדאיות, השיטה הכי טובה היא לנסות להרות באופן טבעי בגילאים צעירים. הקפאת ביציות יכולה להיות "תעודת ביטוח" שלא תמיד מביאה לתוצאות הרצויות.
תהליך הטיפול להקפאת ביציות דומה לתהליך הטיפול בהפרייה חוץ גופית, הינו בטוח והסיכוי לסיבוכים נמוך מאוד.

בהצלחה!

ראשית רמת FSH אינה הבדיקה היחידה ליכולת הפוריות.יש מקום לנסות טיפול במחזור טבעי

שמי אדוה בת 26 נשואה מנסים מזה שנתיים להרות ללא הצלחה
עברנו 9 הזרעות 2 מתוכן איקקלומין ,ועוד 3 גונל ואוביטרל ללא הצלחה
ביצענו את כל הבדיקות לבעלי יש מורפולוגיה 2% כמות זרעים מעל 25 מיליון בתנועה של 89% לאחר השבחה (שנעשתה אצלכם במעבדה)
צילום רחם תקין ,בבדיקות הורמונאליות ביום 3 לוסת נמצא FSH 11.2 השאר תקין ,וסת סדירה כל 28 יום במשך 5 ימים .
אני כרגע מטופלת דרך הקופה (מכבי) ואני לפני IVF ראשון אני באמצע פרוטוקול ארוך דקא מיום 21 לוסת, גונל, אוביטרל
נאמר לי שכאשר יש FSH גבוה לא צריכים לתת דקא ושיש טיפולים ספציפיים אמרו לי להתייעץ רק איתכם לגבי זה .
הבנתי שד"ר איתי ושאר הרופאים במרפאה אוהבים לעבוד בשיטה טבעית בביוץ טבעי. אני חייבת לציין שללא הורמונים הגוף שלי היה נותן 2 זקיקים בגודל 21 רירית 12
אני מאוד אשמח לדעת אם אני יכולה לעבור הפריות בשיטה טבעית ללא הורמונים
השאלה שלי היא האם ה FSH גבוה מאוד ? מה הסיכויים שיהיה לי ילדים משלי? והאם באמת לא רצוי לי השימוש בדקא ?
אני חוששת שאני אצטרך תרומת ביצית ,אשמח לקבל מענה בזמנך הפנוי מקווה שנתתי מספיק פרטים .
בתודה מראש ויום טוב אדוה

תשובה:

אדוה שלום,
ראשית רמת FSH אינה הבדיקה היחידה ליכולת הפוריות. בנוסף במרבית העבודות הגבול העליון של הנורמה הינו 12u/l. ישנן גם עבודות המראות תוצאות דומות בנשים צעירות עם רמה בי 12-15u/l.
יתכן והמפתח לבעיה במורפולוגיה של הזרע. יש מקום לשקול מיקרומניפולציה כשיטת ההפריה בחלק מהביציות שיושגו אם לא בכולן.
מהנתונים שמסרת בהחלט יכול להיות שנסיון טיפול במחזור טבעי יכול לעבוד, אבל לאור נתוני הזרע לא הייתי מנסה יותר מפעם פעמיים לפני נסיון עם הורמונים.
לגבי הפרוטוקול הארוך, עם דקהפפטיל, יחידות רבות בעולם משתמשים בו כ"פרוטוקול הבית". אנחנו מעדיפים במרבית המקרים פרוטוקלים אחרים כולל מחזור טבעי ומחזור עם צטרוטאיד או אורגלוטראן בגלל שהם פשוטים, קצרים, יותר קלים למטופלות מבחינת תופעות לוואי ונותנים תוצאות יפות.
לגבי תרומת ביצית , לדעתי עדיין לא מיציתם את כל אפשרויות הטיפול ועל סמך הנתונים יש לכם סיכוי טוב להצליח ללא טיפול זה.
בברכה,

בהצלחה!

מלווים אתכם כל הדרך להורות

נתקלתם בקשיים בהבאת ילד? אנחנו כאן לשירותכם עם הניסיון, הידע והטיפול המקצועי ביותר.
למידע נוסף ופגישת ייעוץ אנא השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם