פונדקאות

פונדקאות

טיפולי הפריה חוץ גופית בעזרת פונדקאית

המרכז לפוריות מאלף ועד טף נותן מענה לזוגות סטרייטים, לזוגות חד-מיניים, ליחידניות וליחידניים, אשר צריכים לבצע טיפולי הפריה חוץ גופית בעזרת פונדקאית.

במקרים בהם האם אינה יכולה לשאת עוברים בשל מצבה הגופני או בשל מצב הרחם שלה (או העדרו), כמו גם במקרים בהם זוגות חד מיניים נעזרים בפונדקאית לנשיאת העוברים, ניתן לבצע טיפולי הפריה חוץ גופית. בטיפול זה העובר יושתל ברחמה של האם הנושאת (הפונדקאית) ולאחר הלידה יימסר להורים הביולוגים.

קיימים מצבים ברורים המחייבים פונדקאות, כגון היעדר רחם או מחלה של האם המסכנת את חייה באם תהרה (כגון ציסטיק פיברוזיס בדרגה חמורה), אך לעומת זאת קיימים מצבי ביניים (כגון הידבקויות תוך־רחמיות משמעותיות), שעליהם תידרש הוועדה לתת את דעתה מבחינה רפואית ולהחליט האם המקרה מצדיק פונדקאות.

כדי לקבל אישור להיעזר באם פונדקאית, חייבים בני הזוג לעבור ועדה של משרד הבריאות, שתשתכנע שהאם הביולוגית אכן אינה יכולה לשאת היריון. זוגות חד-מיניים צריכים גם כן לעבור את אותה הועדה. לטפסים ופרטים מלאים ניתן לקבל באתר של משרד הבריאות.

האם המיועדת עוברת תהליך של שאיבת ביציות כמו בטיפול הפריה חוץ־גופית רגיל, אך את העוברים הנוצרים מחזירים לרחמה של האישה הנושאת. האחרונה עוברת הכנה לקליטת העוברים בדומה לזה שעוברת אישה המחכה לתרומת ביציות. אצל זוגות חד-מיניים, מתבצעת הפריה חוץ גופית באמצעות שימוש בתרומת ביצית, והפריית הביציות עם זרע בן הזוג. את העובר שנוצר מחזירים לרחם האישה הנושאת.

מהלך ההריון אינו שונה מהריונות אחרים. המיוחד הוא שכל המעקב וההחלטות לגבי פעולות חודרניות (כמו בדיקת מי שפיר, לדוגמה) וצורת הלידה מתקבלות בשיתוף האם הנושאת וההורים המיועדים, אם כי לפי החוק האם הנושאת היא זו הקובעת.

"חצי פונדקאות", כלומר התעברות של האם הנושאת על־ידי קיום יחסי מין עם האב המיועד, או על־ידי הזרעה תוך־רחמית, אסורה בארץ אך מותרת ומבוצעת ברחבי העולם.

ד"ר איתי בר-חוה טיפל במספר רב של זוגות שנעזרו בפונדקאיות על מנת להביא צאצאים ביולוגיים לעולם. מידע רב נוסף על פונדקאות, התהליך הטיפולי, הדילמות, החוק והצדדים הנפשיים ניתן למצוא בספר "פוריות מאלף ועד טף".

מלווים אתכם כל הדרך להורות

נתקלתם בקשיים בהבאת ילד? אנחנו כאן לשירותכם עם הניסיון, הידע והטיפול המקצועי ביותר.
למידע נוסף ופגישת ייעוץ אנא השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם

המרכז לפוריות מאלף ועד טף נוקט בכל האמצעים לאבטחת הסודיות הרפואית.
כל מידע הנמסר באתר נשמר אך ורק לצורך רפואי ולא יועבר לצד שלישי ללא אישור מוסר המידע בכתב.
הרשומות הרפואיות נשמרות בשרתי החברה הממוקמים במרכז פוריות מאלף ועד טף ומוגנים בפני חדירת בלתי מורשים. המרכז לפוריות מאלף ועד טף עושה מאמצים רבים לשמור על הסודיות הרפואית עפ"י חוק זכויות החולה.