שקיפות עורפית

שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקה חשובה המתבצעת בשבוע 12 להיריון. מטרת הבדיקה המקורית היא להעריך את הסבירות לכך שהעובר סובל מתסמונת דאון (טריזומיה 21). גם אם בדיקת מי השפיר יוצאת תקינה, קיימים סינדרומים ומומים מולדים הכרוכים בשקיפות עורפית מעובה, ועל-כן חשוב לבצע את הבדיקה גם בנשים המתכננות ממילא לבצע בדיקת מי שפיר.

מדובר על בדיקת אולטרסאונד המתבצעת במרכז. ד"ר איתי בר-חוה וד"ר דוד דנון הינם בעלי הסמכה בין לאומית בביצוע בדיקת השקיפות העורפית על פי קריטריונים של ה- Fetal Medical Foundation הממוקם בלונדון ובראשותו של פרופסור קיפרוס ניקולאידס.

לכל עובר ישנה שקיפות עורפית מסוימת. בעוברים עם בעיות כרומוזומליות ומבניות, לעיתים קרובות השקיפות העורפית עבה יותר בצורה משמעותית. בעזרת תוכנת מחשב, הלוקחת בחשבון את גיל האישה, את גודל העובר מקודקודו עד לישבנו (Crown Ramp Length - CRL) ואת עובי השקיפות העורפית (כפי שנמדדה בעת ביצוע בדיקת האולטרסאונד, בדרך כלל בגישה בטנית) - מקבלים את הסיכון הסטטיסטי לכך שהעובר אינו תקין מבחינה כרומוזומלית.

סמן נוסף לתקינות העובר מבחינה כרומוזומלית, הינו הסתיידות עצם האף כבר בשלב זה של ההיריון, ועל כן נכללת ההתבוננות בעצם האף בבדיקת השקיפות העורפית.
בעת הבדיקה נלקחת גם בדיקת דם לסקר טרימסטר ראשון (PAPP-A) אלא אם בני הזוג/ האישה החליטו לבצע בדיקת מי שפיר (המתבצעת גם היא על ידי ד"ר איתי בר-חוה) ממילא.

המרפאה מצוידת בתוכנת מחשב ייחודית, המאפשרת מתן תשובה מידית ומדויקת על ממצאי הבדיקה - וזאת בהסתמך על למעלה ממיליון בדיקות שבוצעו עד כה בעולם הרחב.

בדיקת השקיפות העורפית מומלצת מאוד, גם אם האישה עתידה לבצע דיקור מי שפיר, עקב יכולתה לחזות מומים ובעיות מולדות אחרות שלא מאותרות בבדיקת מי השפיר. במועד זה ייפתח לך כרטיס מעקב היריון, שילווה אותך לכל אורך ההיריון ויכלול את כל פרטי המעקב. עם כרטיס זה תפני בבוא העת לחדר לידה.

מלווים אתכם כל הדרך להורות

נתקלתם בקשיים בהבאת ילד? אנחנו כאן לשירותכם עם הניסיון, הידע והטיפול המקצועי ביותר.
למידע נוסף ופגישת ייעוץ אנא השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם

המרכז לפוריות מאלף ועד טף נוקט בכל האמצעים לאבטחת הסודיות הרפואית.
כל מידע הנמסר באתר נשמר אך ורק לצורך רפואי ולא יועבר לצד שלישי ללא אישור מוסר המידע בכתב.
הרשומות הרפואיות נשמרות בשרתי החברה הממוקמים במרכז פוריות מאלף ועד טף ומוגנים בפני חדירת בלתי מורשים. המרכז לפוריות מאלף ועד טף עושה מאמצים רבים לשמור על הסודיות הרפואית עפ"י חוק זכויות החולה.